Відсутня реформа Абромавічуса, або Хто тягне країну до економічної прірви

Володимир Панченко

10 липня Міністерство економічного розвитку і торгівлі представило новий економічний продукт – “Програму процвітання”. Документ відкриває очі на економічний курс, яким, на думку МЕРТУ, має рухатись держава.

Схоже, міністр та його команда радників усвідомлюють, що тягнуть країну у економічну прірву. В таких умовах вони вдаються до перевіреного менеджерського прийому – “стають на тумбочку”. Таким чином, ви підвищуєте власний статус за рахунок сильнішого гравця, в нашому випадку – президента.

Кілька вражень по слідах презентації:

Суть економічної політики профільного міністерства набула чітких обрисів – лібертаріанство (пріоритет економічної та персональної свободи над тоталітаризмом держави – ЕП).

1. Айварас Абромавічус протиставляє “лібертаріанство” суміші “протекціонізму популізму і корупції”, яким начебто протистоїть МЕРТ.

2. Відповідальність за реформи в економіці лежить не на керівництві міністерства (тому даремно ми їх критикуємо), а на радникові зі Словаччини Іванові Міклошу. За словами міністра, він є “головним ідеологом майбутньої економічної політики”.

3. “Європейський економічний вибір” безальтернативний, будь-який інший – шлях назад.

4. Робота міністерства буде вестись за кількома напрямками – не важко здогадатись, що це дерегуляція (з вересня в ньому буде працювати 60 осіб) і приватизація.

5. Сама “Програма”, власне як і план дій, відсутні. Представлено лише концепт з п’яти принципів.

Почну з останнього. Сперечатися з принципами верховенства права, захисту праву власності, боротьби з корупцією, вільною і чесною конкуренцією і ефективним держапаратом – важко. Це як заперечувати тезу “ми за все хороше, проти всього поганого”.

Думаю, Абромавічус свідомо не представив Програму МЕРТ. Написати документ на 200 сторінок і показати його публіці – не проблема, маючи таку кількість радників. Це свідомий тактичний хід з введення парламенту в розтяжку між реальними інтересами країни і “європейським вибором”.

Хто скаже проти? Ти ж за “європейський вибір”? Тоді повір в п’ять принципів “лібертаріанської” програми. Дарма, що її насправді немає – колись буде.
Схоже, міністр та його команда радників усвідомлюють, що тягнуть країну у економічну прірву. В таких умовах вони вдаються до перевіреного менеджерського прийому – “стають на тумбочку”. Таким чином, ви підвищуєте власний статус за рахунок сильнішого гравця, в нашому випадку – президента.

Команда міністра при цьому успішно апелює до невідворотності європейського шляху України. Подібна технологія успішно працювала і в минулі роки.

Прем’єр-міністр приность парламенту закон, натякаючи, “якщо не проголосуєте, буде дефолт”. Не підкоритесь – тримайте закон 1558-1 (“валютні кредити за курсом 5,5”). Більш непрофесійного і вбивчого для іміджу документу складно вигадати.

Якщо президент займає позицію уряду і МЕРТ, парламент мусить поступитися. Для цього Абромавічус зробив все можливе, навіть пообіцяв, що його “5 принципів економічної політики” будуть включені в президентську “Програму – 2020”.

Для більшої покладистості парламенту, йому можна допомогти себе дискредитувати. Наприклад, включивши в гру закон про заборону експорту кругляка. Чорний піар навколо нього може скласти негативну картинку тепер вже європейцям. Мовляв, парламент став “неєвропейським, популістським і головне – протекціоністським”.

МЕРТ вийшов на протиставлення “лібератріанців” “протекціоністам”. За умови фахової дискусії, в принципі, це непогано. Проте у відкритий “бій” з державниками ліберали не вийдуть. Простіше звинуватити парламент в протекціонізмі, адже це дуже чутливо для європейців. Таким чином можна масовано атакувати і виграти позиційно.

Фото apostrophe.com.ua

Прикриваючись авторитетом президента, Абромавічус хоче використати протистояння між президентом і парламентом для ослаблення держави.

Прикро, що гра точиться в політичному, а не політекономічниму просторі. Хоча рішення можна було б знайти якраз у сфері економічних теорій і практик. Ситуації, коли всі одночасно виграють, бути не може. Show must go on.