Книга «Перлини козацького Присамар’я: містечко Самарь та Богородицька фортеця»

 12.10.2009 | ПРЕЗЕНТАЦІЯ

книги «Перлини козацького Присамар’я:
містечко Самарь та Богородицька фортеця»

12 жовтня Інститутом суспільних досліджень за підтримки Дніпропетровської обласної універсальної бібліотеки проведено презентацію збірника статей «Перлини козацького Присамар’я: містечко Самарь та Богородицька фортеця». У збірнику викладено результати археологічних досліджень, які протягом 2001 — 2008 років проводились співробітниками науково-дослідної Лабораторії археології Придніпров’я Дніпропетровського Національного університету. Книга увібрала переважну більшість публікацій, розпорошених у різних фахових, переважно недоступних широкому загалу читачів виданнях.

Головною темою збірника є Новобогородицька фортеця: історія її виникнення та функціонування, історіографічна традиція, новітні відкриття, що висвітлюють різні аспекти її історії.

Проведення презентації викликало жвавий інтерес істориків та археологів найголовніших наукових закладів міста, в яких проводяться дослідження козацької історії. На презентацію приїхала і делегація фахівців із Запорізького Національного університету та Запорізького краєзнавчого музею.

Презентація проходила у головному читальному залі ДОУНБ, її вів докторант кафедри історії та політичної теорії Національного гірничого університету, голова Дніпропетровської обласної організації Спілки краєзнавців України Ігор Кочергін. Після невеликого вступу, ведучий надав слово, головному автору збірника і незмінному керівнику археологічних досліджень на Новобогородицькій фортеці, доктору історичних наук, професору кафедри історіографії, джерелознавства та архівознавства, науковому керівнику Лабораторії археології Придніпров’я ДНУ Ірині Ковальовій. Пані Ірина ознайомила присутніх зі складною історією дослідження фортеці, наголосивши на тому, що з самого початку воно не обмежувались лише археологією, а проводилося у комплексі з вивчення письмових джерел, архівних матеріалів. Як важливу складову досліджень Ірина Ковальова визначила і боротьбу за надання Новобогородицької фортеці статусу історико-археологічного заповідника. Наприкінці своєї промови вона подякувала Інституту суспільних досліджень за постійну підтримку, як у дослідженнях фортеці, так і у виданні матеріалів досліджень. Окрему подяку було висловлено козакам Новобогородицької сотні Кодацької паланки Війська Запорозького Низового, за здійснювану ними охорону території фортеці.

Високо оцінена важливість проведеної роботи й іншими виступаючими. Доктор історичних наук, професор Національного гірничого університету Ганна Швидько наголосила: «Відколи дослідження Богородицьком фортеці і прилеглої до неї території розпочали співробітники Лабораторії археології Придніпров’я ДНУ на чолі із професор Іриною Федорівною Ковальовою, ця ординарна пам’ятка історії та фортифікації стала перетворюватись в унікальну, можливо, найзначнішу в регіоні пам’ятку козацької доби». Доктор історичних наук, директор Запорізького краєзнавчого музею Георгій Шаповалов, підкреслив зростання інтересу науковців України до досліджень, які проводяться на місці Новобогородицької фортеці, відзначив вихід в світ цього збірника, як «подію не Дніпропетровського, а національного масштабу».

Про важливість досліджень Новобогородицької фортеці та козацького поселення Самарь для міста і регіону свідчать і виступи їх безпосередніх учасників. Показовим є вже те, що серед учасників досліджень були заявлені не лише працівники Лабораторії (с.н.с. Лабораторії В. Шалобудов, аспірант ДНУ А. Іванців), але й широке коло фахівців, які брали в них участь «за власним бажанням» (доктор богослов’я, доцент академії будівництва та архітектури, протоієрей М. Несправа, кандидат технічних наук, доцент Металургійної академії В. Бінкевич, аспірант Київської академії архітектури О. Харлан, архітектор О. Вандюк).

Прикінцеве слово було надано виконавчому директорові Інституту суспільних досліджень В. Грибовському. Висловивши подяку господарям зали і всім присутнім на презентації, він запевнив, що ІСД буде і надалі продовжувати підтримку досліджень Новобогородицької фортеці і всієї козацької доби в цілому.