Революція Гідності. Погляд через історію

Ми живемо в історичний час. Якщо ви цікавитесь життям великих постатей історії – як Наполеон, Гарібальді, Маннергейм чи Вашингтон, хочу вас порадувати – ви можете стати таким героєм, або бути    в його команді. Або ж стати частиною великого процесу національного пробудження. І це не жарт, і не перебільшення. У наш час твориться історія та змінюється світова епоха.

Ми говоримо про Євромайдан. Революцію гідності. Можна по-різному називати, можна по-різному відноситися до цих подій. Але це не відміняє того факту, що це явище стало закономірним продовженням усієї української історії. Чому?

Наприклад, Як називали ще Ярослава Мудрого? Тестем Європи. Європа сприймала його за родича. Україна завжди була і залишається частиною Європи. Починаючи від князів Володимира та Ярослава, короля Русі Данила – засновника Львова, через литовську династію українських князівств. А також спадщина Європи передалась нам через Люблінську унію, руську шляхту та козацтво.

Існує давня українська традиція – вирішувати усі важливі питання на віче – на народних зборах. Навіть князя, якого вважали поганим, русичі могли скинути, і через віче покликати іншого. Наприклад, так став князем Володимир Мономах. Так само у 2013 р., на Майдані кожної неділі збиралось таке саме Віче.

Далі. Ми знаємо козаків як відважних воїнів та лицарів, але й також як постійних повстанців та бунтарів. Козак це частина ідентичності українців, частина самоусвідомлення. За що були усі козацькі повстання? За права та вольності! За гідність. Люди рицарські – честь і гідність їх не від’ємний атрибут. Через образу гідності почались повстання Косинського і Наливайка. Революцію Хмельницького так само можна назвати повстанням гідності – його маєток пограбували, а сина жорстоко побили. Така болюча історія була спільною для багатьох тодішніх українців, це й переповнило чашу терпіння. Хмельницький створив козацьку державу, скасував панщину, однак через агресивне оточення не зміг втримати та закріпити незалежність.

Так само не було іншого виходу у десятків і сотень тисяч порядних людей, після побаченого у прямому ефірі побиття студентів 30 листопада 2013 р., окрім як вийти на протест проти свавілля та беззаконня влади й силовиків.

У Дніпрі нещодавно відкрили бібліотеку ім. Джона Маккейна – великої людини, героя для американців. Американці, коли виборювали власну незалежність у 18 столітті, також повстали проти влади. І потім у власній конституції виписали одне з перших правил – народ має право на повстання проти узурпації влади, коли вона репресує людей.

Але є ще одне питання до подій 6-річної давності – чому революція? Революція – це радикальна зміна, що змінилось? Євромайдан є революцією, бо тисячі людей виявили громадянський подвиг самоорганізації, взаємодопомоги, жертовності. Смішно чути тези, що на Майдані стояли за гроші. Насправді тисячі людей ставали волонтерами, жертвували своїм часом, грошами, майном, врешті своїм життя. Як може беззбройний з дерев’яним щитом йти на смерть за гроші ? Так вчиняють лише ідеалісти.

Революція це зміна свідомості, і якщо говорити спрощено, зміна свідомості, кріпака на козака. Все 20 століття для українців було епохою трагедій – дві світові війни, втрата незалежності, голодомори, репресії, життя в тоталітарному суспільстві, суспільстві страху та підкорення – все це є важкою травмою для окремої людини і народу. Спитайте своїх дідів та бабусь, у їх покоління страх досі залишився. Після всього цього ми бачимо як у 2013 р. на Майдані народ захотів боротися за свої права та стати перед викликами.

Такі самі виклики та революції є в житті кожної людини. Кожен з вас вже проходив або пройде свою внутрішню революцію. Коли треба буде постояти за себе, коли треба буде скласти іспити, поступити у ВНЗ, знайти гарну роботу, побороти власну лінь, страх, невпевненість. Коли ви захочете дати опір тим, хто ображає та не рахується з вами – тоді настане ваша особиста революція гідності. Після цього Ви змінитесь в першу чергу внутрішньо.

Так само й з країною. Народ має докласти зусиль, щоб мати повагу до себе, і змусити поважати себе інших. І ніхто не каже, що це одразу 100% гарантія заможного життя. Це початок великого шляху до нього.

 

Прокопов Вадим

 

  • Вхід